Spordiennustused – vanakestest turuserval kuni ennustusportaalideni

Hasartmängude seas on neid, mis tasapisi hääbuvad, aga ka neid, mis aastasadade jooksul muutustega kaasas käivad ja aina rohkem jõudu koguvad. Kihlvedu on alati tähendanud inimese jaoks midagi olemuslikku, soovi enda ennustusvõime proovile panna. Tahavad ju paljud võita ning mingil moel teistest paremad ja targemad olla.

 

  • Ingliskeelses wikipedias on spordiennustused (unibet eesti) defineeritud kui spordivõistluste tulemuste ennustamine ning neile panuste tegemine. Kihlveokontor on kui omamoodi turuplats, mis pakub erinevatele spordimängudele ning ka teistsugustele sündmustele koefitsiente. Kõikvõimalike panuste, koefitsientide ning spordialade valik on suur nagu korralikul turul ikka.
  • Võitja ennustamine on üks kihlvedude peamiseid vorme. Panuse tegemiseks peabki arvama, kes võidab. Meeskonnale või sportlasele, kes on favoriit, pakub kihlveokontor enamasti madalamat koefitsienti, aga ebatõenäolisel võitjal on koefitsient kõrgem.
  • Kas teadsite, mitme sajandi eest kihlveod alguse said? Vahest paar-kolmsada aastat tagasi? Seegi aeg näib ammune, kuid tegelikult algas kõik väga palju varem. Esimeste kihlvedude kohta on tõendeid 3500 aastast enne meie ajaarvamist. Muidugi ei olnud kihlveod siis sellised nagu täna. Tegu oligi lihtsalt väikeste panustega. Ajalooallikatest on leitud, et enamasti toimus see turuplatsil. Kui veider see ka ei tunduks, korraldasid neid vanad naised. Nad ei võtnud vastu panuseid mitte hobuste võiduajamisele, vaid järgmise päeva ilmaoludele. Nii said nad kergeusklike pealt kerge vaevaga kasumit teenida. Panuseid ei tehtud mitte raha, vaid eluks vajalike asjade peale.
  • Suurim kihlvedude õitseaeg oli 14. sajandil kuningas Henry VIII ajal, keda tuntakse eelkõige kahe teise asja, anglikaani kiriku moodustamise ning kuue erineva abielu järgi. Kuningas lubas oma sõduritel omavahel kihlvedusid sõlmida. Kuigi mõistlik see tegelikult ei olnud – selle arvelt vähenenud nende sõdimisoskus.
  • Esimene moodne kihlveokontor avati loomulikult USAs. See juhtus 1830. aastal Ohio osariigis Cincinnati linnas.
  • Nii mõnelgi pool seonduvad esimese asjana sõnaga “kihlveod” hobuste võiduajamised. Nüüd on hipodroom aga jäänud tahaplaanile ning kõige enam panuseid tehakse jalgpallile ning korvpallile.